• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=100054398894684&mibextid=ibOpuV
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905425022424
  • https://twitter.com/
  • https://www.instagram.com/munzur_iksiri
         
Soner GENEL
sonergenel@msn.com
Adenovirüs nedir ?
08/07/2014

 

Adenovirüs nedir ?Ateşli üst solunum yolu enfeksiyonları:Ateşli nezle gibi başlayan, boğaz ağrısı, kuru öksürük, lenf bezlerinde şişme vs yapan bir tabloya neden olur. Her viral üst solunum yolu enfeksiyonunda olduğu gibi bazen adenovirüslerde de orta kulak iltihabı, bronşiolit, krup ve viral pnömoni şeklinde komplikasyonlar görülebilir.

İshaller: Ateş, karın ağrısı, bulantı ve kusma ile seyreder, klinik tablo rotavirüs ishallerine çok benzer ama gaita testleri ile ayırım yapılabilir.

İdrar yolu enfeksiyonları: Ateş, karın ağrısı, idrar yaparken yanma ve idrarda kan nedeni olur.

Göz enfeksiyonları: Gözde kızarıklık, sulantı, çapaklanma batma yapar.

Faringokonjonktival ateş: Yaz aylarında kreş ve okullarda mini salgınlara neden olur. Boğazda kızarıklık, şiddetli ağrı, ateş, burun akıntısı ve gözlerde kızarıklık ile seyreden bir enfeksiyondur.

Adenovirüs Tedavisi

Adenovirüsler doktorlar tarafından bile bakterilerin yaptığı enfeksiyonlarla çok kolaylıkla karıştırılır. Virüs tanısı konana kadar bakteri enfeksiyonu gibi kabul edilip antibiyotik tedavisi başlanmaktadır. Ancak bakterilere antibiyotikler etki ederken virüslere etkisi olmamaktadır.

Nadiren hastaneye yatarak tedavi gerekebilir. Bu durumlardan biri de ishal ve kusma ile sıvı kaybıdır. Diğer solunum yolu enfeksiyonlarında, istirahat ve bol sıvı alımı ile ateş düşürücüler yeterlidir.

Özet:

Adenovirüsler son derece bulaşıcı hastalıklar olup aşı ile korunma henüz mümkün değildir. Korunma için mutlak bir yöntem yoktur. Kreş çağı çocuklar hasta olduklarında okula gönderilmemesi, el hijyenine dikkat edilmesi alınabilecek en iyi önlemlerdir.5557 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İDEAL KALP HIZI KAÇ OLMALIDIR? ( Nabız ) - 06/04/2014
Kalp hızının 60-100 arasında normal olduğunu söylesem de şunu da ilave etmek zorundayım: “kalp hızınız ne kadar düşükse o kadar iyidir.”
munzuriksiri - 13/03/2014
"munzuriksiri" kullanmadan önce ve kullandıktan sonra yaptıracağınız kan tahlili sonucunda tahlil sonuçları düzelmediğini ispatlayanın ücretini iade ediyoruz. Düzeldiğini ispatlayana Bir ürün hediye ediyoruz. Varmı bundan ötesi
Saruç - 13/03/2014
Saruç, Erzincan'da kurulan köylü pazarının ve kuruyemişcilerin en yüksek fiyata satıldığı ürünü durumunda.
Saat
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.133532.2622
Euro34.932035.0720