• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/sonergenel
  • https://twitter.com/
                 
Soner GENEL
sonergenel@msn.com
İDEAL KALP HIZI KAÇ OLMALIDIR? ( Nabız )
06/04/2014

 

Her insanın kalp hızı farklıdır. Beden hareketleri (koşma, yürüme), duygusal durumumuz (üzüntü, endişe, mutluluk), karnımızın aç tok olması veya havadaki sıcaklık gibi pek çok faktör kalp hızımızı etkiler. Kalp hızınızı bulmak için 10 dakikalık bir istirahatin arkasından nabzınızı sayabilirsiniz. Dakikada 60-100 arasında atıyorsa kalbinizin hızı normal demektir. Uzun yıllar spor yapan kişilerde normal kalb atış hızı 50, hatta 40a kadar inebilir. Bunun sebebi spor yapmaya bağlı olarak kalp kaslarının güçlenmesi ve her seferinde daha fazla kan pompalayabilmesidir. (Ünlü bisiklet yarışçısı Lance Armstrong’un kalbi istrihat esnasında dakikada 32 atıyor.) Eğer kalbinizin dakikada atım sayısı düşükse (ve hiç bir şikâyetiniz yoksa) üzerinde durmayın. Birlikte halsizlik, başdönmesi, bayılma gibi şikâyetler varsa mutlaka doktora görünün. 
Kalp hızının 60-100 arasında normal olduğunu söylesem de şunu da ilave etmek zorundayım: “kalp hızınız ne kadar düşükse o kadar iyidir.” Aynı düşük tansiyonu sevmemiz gibi kalp hızının düşük olması da hoşumuza gider. Örneğin; kalp hızı dakikada 70 atanların sağlık açısından kalp hızı dakikada 80 atanlardan daha avantajlı olduğunu söyleyebilirim. Normal sınırlar içinde bile olsa (60-100 arasında) kalbin hızlı atmasının kalp krizi, felç ve ölüm riskini artırdığı gösterilmiştir. Norweç kaynaklı bir çalışmada istrihat nabzındaki her 10 atımlık artışın kalp krizi riskini kadınlarda % 18, erkeklerde % 10 artırdığı gösterilmiştir. Bu bilgilerin ışığında şunu söyleyebilirim: kalbiniz 50-70 arasında atıyorsa çok iyi, 70-85 arasında atıyorsa orta, 85 üzerinde atıyorsa yüksek nabız olduğundan bahsedebiliriz. Geçici bir telaş, stres, üzüntü, gerginlik böyle bir artışa neden olduysa mesele yok, bir süre sonra nabzınız tekrar eski hızına inecektir. Nabız devamlı yüksek seyrediyorsa nedenini bulmak ve düzeltebilir bir sebep varsa ortadan kaldırmakta büyük fayda var. Bu konuda doktorunuz size yardımcı olacaktır ama hemen aklıma gelen sık görülen iki nedeni hemen söyleyeyim: SİGARA VE ANEMİ (kansızlık) nabızı yükseltir. Eğer uzun zamandır sigara içiyorsanız zahmet edip araştırmaya girmeden önce sigarayı bırakıp altı ay kadar bekleyin. Bu arada spor da yaparsanız nabzısınız gittiçe aşağıya indiğini göreceksiniz. Eğer kalp hızınız devamlı olarak 90 üzerindeyse hemen bir doktora görünmenizde fayda var. 
 Dr.Murat KINIKOĞLU

Kardiyolog-Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı2061 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Adenovirüs nedir ? - 08/07/2014
Ateşli üst solunum yolu enfeksiyonları:Ateşli nezle gibi başlayan, boğaz ağrısı, kuru öksürük, lenf bezlerinde şişme vs
Saruç - 13/03/2014
Saruç, Erzincan'da kurulan köylü pazarının ve kuruyemişcilerin en yüksek fiyata satıldığı ürünü durumunda.
munzuriksiri - 13/03/2014
"munzuriksiri" kullanmadan önce ve kullandıktan sonra yaptıracağınız kan tahlili sonucunda tahlil sonuçları düzelmediğini ispatlayanın ücretini iade ediyoruz. Düzeldiğini ispatlayana Bir ürün hediye ediyoruz. Varmı bundan ötesi
Saat
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.43016.4559
Euro7.08467.1130